Na een uitgebreide internetconsultatie wordt de werkkostenregeling (WKR) aanzienlijk vereenvoudigd. In de brief die staatssecretaris Wiebes van Financiën vandaag naar de Tweede Kamer stuurt staan diverse maatregelen die de administratieve lasten voor werkgevers terugdringen en de uitvoerbaarheid voor de Belastingdienst verbeteren, zo laat het ministerie van Financiën weten.
In landen waar de overheid meer beleid voert gericht op de afstemming van betaald werk en privéleven, ontwikkelen organisaties zelf ook meer arrangementen voor werknemers, zoals extra verlofregelingen en flexibele werktijden. Dit blijkt uit onderzoek door dr. Laura den Dulk en dr. Sandra Groeneveld, verbonden aan de afdeling Bestuurskunde van de Erasmus Universiteit Rotterdam. Zij ontvingen de Rosabeth Moss Kanter Award voor bestuurskundigen EUR voor hun baanbrekende onderzoek.
Werkgevers worden vanaf 1 januari 2015, als de Participatiewet van kracht wordt, betrokken bij de loonwaardebepaling van werknemers die niet zelfstandig het minimumloon kunnen verdienen. De loonwaardebepaling moet op de werkplek plaatsvinden.
De Quotumwet moet bedrijven met meer dan 25 werknemers dwingen arbeidsgehandicapten in dienst te nemen: honderdduizend in het bedrijfsleven, 25 duizend bij de overheid. Gebeurt dat niet, dan volgt een boete van 5.000 euro. ‘Pure chantage’ vindt de kersverse VNO-NCW-voorzitter Hans de Boer. ‘Een heftig woord’ reageert staatsecretaris Klijnsma van SZW.
Ik kwam dit artikel van advocaat Jack Damen tegen over de nieuwe ontslagregels vanaf 1 juli 2015.* In dat artikel voorspelt hij een drama voor werkgevers die straks een medewerker wegens disfunctioneren willen ontslaan. Ik ben benieuwd of jullie het ermee eens zijn.
Griep of verkoudheid is bij alle leeftijdsgroepen verreweg de meest genoemde reden voor verzuim. Bij ouderen zijn vaker dan bij jongeren ook langdurige aandoeningen de reden. Bij werknemers zonder langdurige aandoening verschilt het ziekteverzuim weinig naar leeftijd zo blijkt uit cijfers van het CBS.
Supermarktketen Aldi gaat werken aan een betere interne communicatie met de medewerkers. In samenhang daarmee gaat het bedrijf een HRM-afdeling opzetten, uniek in de geschiedenis van het concern. Dat bleek tijdens de presentatie van het plan van aanpak door de hoofddirectie van Aldi aan de Inspectie SZW en de vakbonden. In de verbeterplannen participeert ook CNV Dienstenbond. CNV-onderhandelaar Roos Rahimi: “We gaan samen met Aldi werken aan verbeteringen. We willen de medewerkers hier zelf nadrukkelijk bij betrekken. Wij gaan er vervolgens op toezien dat de verbetervoorstellen concrete uitwerkingen krijgen op de werkvloer.”
Veel organisaties maken een ontwikkeling door van hiërarchisch naar zelfsturend. Naast de individuele verantwoordelijkheid van medewerkers spelen teams daarin een cruciale rol. Wat vraagt dit van HR en de lijn? Op uitnodiging van Profile Dynamics ging een groep deskundigen in debat over teamoptimalisatie aan de hand van verschillende stellingen. In dit artikel de stelling 'Zonder zelfinzicht bij teamleden geen goede teamprestaties.'
Een goede missie maakt het werk zinvol en zorgt ervoor dat medewerkers ook in moeilijke tijden de energie houden om door te gaan. Dat is de stellige overtuiging van Michiel van Beek, die klanten helpt meer succes te beleven in marktgericht ondernemen. Daarbij maakt hij veelvuldig gebruik van de 23plusone-methode, die uitgaat van de overeenkomst in drijfveren tussen medewerkers en merken.
Vera Meeusen schreef een proefschrift over de risicofactoren voor personeelsverloop onder anesthesiemedewerkers. De uitkomsten zijn ook relevant voor andere beroepsgroepen in en om het ziekenhuis: “Als je de leidinggevenden een beleidsplan laat maken op basis van wat zij dénken dat de medewerkers belangrijk vinden, sla je de plank volledig mis.”
Wat doe je als een medewerker niet goed functioneert en welke vormen van verlof zijn er? Wil je je kennis up-to-date houden? Volg deze training en leer in twee ochtenden alle ins en outs over arbeidsrecht in de dagelijkse HR-praktijk.