Als organisatie wil je wendbaar zijn en adequaat kunnen inspelen op veranderende omstandigheden. Dat vraagt om medewerkers die ook flexibel en inventief zijn, die op diverse manieren inzetbaar zijn en die over uiteenlopende capaciteiten en competenties beschikken. Dat lukt het best als je organisatie over een hybride medewerkersbestand beschikt.
Driekwart van de Nederlandse werknemers neemt zelf lunch mee naar het werk. Dit terwijl een bijna even groot aantal het liefst ziet dat de werkgever een gezonde maaltijd op het werk verzorgt. Dat blijkt uit een onderzoek van Albert Heijn naar het lunchgedrag onder ruim 1.000 werkende Nederlanders.
Het binnenklimaat van kantoorgebouwen is de afgelopen jaren verbeterd. In 2012 scoorde 30 procent van de kantoorgebouwen onder de maat, in 2014 was dat percentage 23 procent en in 2016 was in 16 procent van de gevallen het binnenklimaat onvoldoende.
Sfeer en cultuur in de organisatie wordt gezien als de belangrijkste arbeidsvoorwaarde om als een aantrekkelijke werkgever gezien te worden. Medewerkers voelen zich aangetrokken tot een dynamische, innovatieve omgeving waar zij veel eigen verantwoordelijkheid hebben en directe invloed kunnen uitoefenen op het vormgeven van het bedrijf.
Het UWV heeft de ‘kandidatenverkenner banenafspraak’ gelanceerd, een online personeelsbank met al bijna 60 duizend werkzoekenden met een arbeidsbeperking. Daarnaast wordt de polis die het werkgeversrisico van loondoorbetaling bij ziekte afdekt voor onbepaalde tijd geldig.
Een individuele werknemer heeft in de regel weinig (legale) middelen om zijn werkgever onder druk te zetten als hij het ergens niet mee eens is. Werknemers kunnen als collectief echter wel degelijk invloed uitoefenen en iets gedaan krijgen. Er zijn diverse collectieve acties denkbaar, maar een uiterst pressiemiddel is toch wel het uitroepen van een staking. Hoe zit het ook alweer met staken – en vooral, wat mag wel, en wat mag niet?
De Wet deregulering beoordeling arbeidsrelatie (DBA) schiet zijn doel voorbij, is nu ook staatssecretaris Wiebes van Financiën duidelijk. Handhaving van de wet wordt dan ook tot in ieder geval 2018 uitgesteld.
"Door meer aandacht te besteden aan de 'gewone' medewerkers, kun je de motivatie van medewerkers én de performance van de organisatie sterk verbeteren." Dat stelt Christina Meyers, Docent Human Resource Studies aan Tilburg University. In haar blog geeft ze haar visie over een effectieve aanpak van talentmanagement, gebaseerd op haar eigen onderzoek.
Komt de flexibiliteit van het Nieuwe Werken alleen individuele medewerkers ten goede of is het ook goed voor het bedrijf als geheel? Goed scorende bedrijven worden vaak ook geleid door managers die hun werknemers vertrouwen met zelfstandig werken en managers die van fouten durven te leren.
Het aandeel werkenden dat deel uitmaakt van de flexibele schil (werknemers op een flexibel arbeidscontract en zzp’ers) is het laatste decennium sterk toegenomen, van 23% in 2003 tot 35% in 2015. Ook het aantal bedrijven dat gebruik maakt van de flexibele schil is toegenomen.
Wat doe je als een medewerker niet goed functioneert en welke vormen van verlof zijn er? Wil je je kennis up-to-date houden? Volg deze training en leer in twee ochtenden alle ins en outs over arbeidsrecht in de dagelijkse HR-praktijk.