Aan de vooravond van het Nationaal Beloningsonderzoek 2014 blikken Geert Jan Eissens en Albert Reitsma van Human Capital Group terug naar vorig jaar. Wat kwamen daar voor trends en ontwikkelingen uit?
De mogelijkheid om te flexwerken is minder belangrijk geworden. Waar vorig jaar nog een derde van de respondenten zei dat flexibel werken een reden is om bij de huidige baan te blijven, is dat nu nog slechts een vijfde zo blijkt uit het Intermediair Imago Onderzoek 2014, onder ruim 4.000 hbo+’ers jonger dan 45 jaar.
Organisaties die de basis goed op orde hebben beschikken over medewerkers die veel voldoening uit het werk halen en daarbij meer verantwoordelijkheid nemen in het werk. De kans dat deze medewerkers de eigen organisatie aanbevelen is viermaal groter en dat zij elders solliciteren tweemaal kleiner. De kans dat zij ingaan op een vergelijkbaar baanaanbod door een andere organisatie is zelfs viermaal kleiner.
De nieuwe strategieën van de Beste Werkgevers zijn vaak gedurfd en ze houden rekening met alle stakeholders, méér dan alleen de medewerkers, consumenten en aandeelhouders. De nummer 1 in Nederland op de lijst van Small & Young Enterprises is bijvoorbeeld Tony’s Chocolonely. Deze organisatie heeft als missie kinderslavernij uit te roeien in de wereldwijde cacao industrie. ‘Deze Beste Werkgever spreekt niet over social responsibility. Ze doen het’.
In mei zijn meer nieuwe cao’s tot stand gekomen dan gemiddeld in eerdere maanden van 2014: 30 akkoorden tegen gemiddeld 25 in de maanden januari tot en met april. Het is echter nog te vroeg om van een inhaalslag te spreken aldus de AWVN. Het totale aantal afgesloten cao’s blijft in de eerste vijf maanden met 130 nog steeds achter bij dat van 200 in andere jaren.
Op 3 juni jl. is het wetsvoorstel Wet werk en zekerheid plenair behandeld in de Eerste Kamer. Het lijkt er op dat de wijzigingen die waren beoogd per 1 juli 2014 nu pas per 1 januari 2015 in werking treden zodat er wat meer ruimte is voor werkgevers om zich er op voor te kunnen bereiden.
Als een medewerker vragen heeft over zijn loonstrook of wil weten hoeveel vakantiedagen hij nog heeft, kan hij natuurlijk terecht bij de HR-afdeling. Maar hoe waardeert hij de afhandeling? Verloopt de communicatie prettig? Wordt hij snel geholpen? Iedere HR-afdeling wil iedereen zo goed en snel mogelijk helpen, maar toch staan collega’s vaak lang in de wacht of wordt er weinig gecommuniceerd over de status van een melding. Dat moet beter.
Er is een steeds grotere roep om flexibilisering van de arbeidsmarkt. Daar kan ik me op zich goed in vinden. Het maakt bedrijven veerkrachtiger en wendbaarder. Maar het heeft ook ongewenste neveneffecten waar HRM alert op zal moeten zijn.
Wat zijn trends en ontwikkelingen op beloningsgebied en waarom is het belangrijk dat organisaties benchmarken? We vroegen het Geert Jan Eissens en Albert Reitsma van Human Capital Group, beiden betrokken bij Het Nationaal Beloningsonderzoek (NBO), een tool voor de HR-manager om het beloningsbeleid te objectiveren.
De nieuwe Wet Werk en Zekerheid wordt op 3 juni behandeld in de Eerste Kamer. Stemt die vóór, dan gaat er vanaf 1 juli gefaseerd een en ander veranderen. Zo gaat de WW-duur omlaag, krijgen flexwerkers een sterkere rechtspositie en wordt het ontslagrecht hervormd. Hierdoor komen naar verwachting meer ontslagprocedures waarin arbeidsconflicten een rol spelen, voor de rechter. Met professionele registermediators kunt u in die gevallen veel tijd en geld besparen.
Wat doe je als een medewerker niet goed functioneert en welke vormen van verlof zijn er? Wil je je kennis up-to-date houden? Volg deze training en leer in twee ochtenden alle ins en outs over arbeidsrecht in de dagelijkse HR-praktijk.