Door: David Davidson | redactie HRpraktijk | 27 april 2009
Volgens de onderzoekers is mede dankzij afschaffing van de VUT de arbeidsdeelname van ouderen behoorlijk gestegen. Maar daardoor wordt de slecht functionerende arbeidsmarkt voor ouderen steeds zichtbaarder.
Volgens het CPB is de werkloosheid onder oudere werknemers laag, maar als zij eenmaal zonder werk zitten is dat vaak definitief. Binnen bedrijven signaleert het CPB een groeiende verborgen werkloosheid: ouderen die weliswaar in dienst zijn, maar niet omdat hun werkgever ze graag wil houden. Ze zijn te duur om te ontslaan.
Lonen van seniorwerknemers zijn hoog, omdat in Nederland de beloning stijgt met de leeftijd. Die hoge beloning kunnen ze afdwingen doordat dat de Nederlandse ontslagvergoedingen tot de hoogste behoren en de lange WW-duur van 38 maanden.
Ondernemerschap onaantrekkelijk
Voor ouderen is het daardoor onaantrekkelijk om te kiezen voor zelfstandig ondernemerschap. De baanmobiliteit van 55-plussers in Nederland ligt slechts op 1 procent, het laagste percentage van alle moderne industrielanden.
Het CPB zegt dat de slecht functionerende arbeidsmarkt voor ouderen de economie opbreekt als de vergrijzing voortschrijdt: het ontbreken van prikkels duwt de productiviteit van ouderen naar beneden. De kosten voor de ontslagbescherming van de ouderen wordt afgewenteld op de jongeren. Deze solidariteit staat onder druk, omdat de groep ouderen groeiende is terwijl het aantal jongen naar verhouding afneemt.
Last in, best out?
Ondernemers kennen de nieuwe ontslagprocedures vaak niet goed, waardoor ze ongewild (jonge) talentvolle werknemers moeten laten gaan. Maar vooral in grotere bedrijven is het mogelijk om met functies te schuiven of functies te wijzigen door taken te herverdelen, zodat waardevolle werknemers niet de laan uit worden gestuurd. Dit zal dan wel voorafgaand aan een reorganisatie en de bijbehorende ontslagronde moeten gebeuren. Hoe u boventallige werknemers selecteert volgens het afspiegelingsbeginsel kunt u leren bij het seminar ‘reorganiseren vanuit HR tijdens de kredietcrisis’.
Zoek verder op
Reacties (7)
Miek schreef op dinsdag 28 april
Ik sluit me helemaal aan bij de reactie van John. Alleen al door zulke stemmingmakerij als nu gepleegd, wakker je nog meer het vuur aan, waardoor bestaande vooroordelen nog meer bevestigd worden. En hoeveel werkgevers / ondernemers zijn wel blijven investeren in opleiding en training van hun personeel, jong en oud? Ook in moeilijke tijden? Het eerste dat vaak onder druk komt te staan in een onderneming zijn de opleidingsinvesteringen. Ook ik ontmoet veel 50+ die het hart en de motivatie op de goede plaats hebben en er graag tegenaan gaan, maar helaas de deuren gesloten vinden, omdat ze 'te duur', 'te oud', 'te snel ziek' zouden zijn of gek genoeg te veel ervaring. Ook ik ben als HR-adviseur mensen tegengekomen die al 'mentaal' ontslag hebben genomen. Helaas bleken dat soms al jonge mensen. Het komt dus in alle leeftijdsgroepen voor. Belangrijk bleek in al die gevlallen de houding van de direct leidinggevende en de sfeer in het bedrijf! Ontbreekt het daar bij aan oprechte belangstelling en aandacht voor de medewerker of een luisterend oor voor inbreng van ideeën dan heeft dat consequenties voor de motivatie en inspiratie op den duur om het werk te doen. Het is gemakkelijk om dan te roepen dat mensen niet meer willen en te roepen dat je van ze af wil. Ik ben ervan overtuigd dat bedrijven die het aandurven om hun medewerkers echt bij de problematiek van het bedrijf te betrekken langer en beter voortbestaan. Alles wat aandacht krijgt, groeit. Vergeet niet: mensen maken de organisatie!Sinon69 schreef op dinsdag 28 april
De opmerking van een zekere Cas is niet juist. Iedere werknemer die niet wil kan worden ontslagen en dan zonder vergoeding. Wanneer uit het dossier blijkt dat de medewerker regelmatig is gewezen op zijn disfucntioneren, in het dossier vasligt dat hij geen verder scholing wil volgen om zijn baan te houden, zal geen enkele kantonrechter bij een ontslagsituatie een vergoeding opleggen. De factor C is dan 0.John van der Leeuw schreef op dinsdag 28 april
Beste lezers, mijn naam is John van der Leeuw en zit in de werving en selectie hoek. Het CPB moet vooral zo doorgaan met stemmingmakerij. Natuurlijk vindt je binnen bedrijven ongemotiveerde medewerkers, maar dat zijn niet alleen ouderen. Ik ben van mening dat er vanuit het bedrijfsleven en de overheid eens gekeken moet worden WAAROM mensen niet meer gemotiveerd zijn. Ik kom bergen 50+ tegen die wel gemotiveerd zijn, bergen ervaring hebben en super gemotiveerd zijn om weer aan de slag te komen. Helaas door dit soort signalen vanuit verschillende instanties hebben werkgevers tegenwoordig een vooroordeel op oudere instappers.henk schreef op dinsdag 28 april
Beste Cas, onderzoek eens de mogelijkheden van een ontbinding met wederzijds goedvinden. Bij deze mogelijkheid behoud de medewerker zijn recht op een uitkering ondanks dat hij met het ontslag akkoord gaat. Ik weet niet precies hoe dit werkt maar bij het UWV/CWI kunnen zij je hier alles over vertellen. Groeten HenkMarijn Steijven schreef op dinsdag 28 april
Geachte lezers van dit artikel, Mijn naam is Marijn Steijven en momenteel ben ik masterstudente Strategisch Human Resource Management van de opleiding Bestuurs- en Organisatiewetenschap aan de Universiteit Utrecht. In het kader van deze master voer ik momenteel een afstudeeronderzoek uit voor een gemeentelijke organisatie op het gebied van bevordering van de inzetbaarheid van oudere werknemers. Een onderdeel van dit onderzoek bestaat uit een verkenning van leeftijdsbewust personeelsbeleid bij andere organisaties. Bij deze verkenning hoort ook het onderdeel demotie in het kader van ouderenbeleid. Graag zou ik met enkele HRM/P&O verantwoordelijken over het onderwerp 'inzetbaarheid van ouderen' willen praten en specifiek willen weten op welke wijze demotie binnen de organisatie wordt toegepast. Het is niet van belang of u werkzaam bent in de profit of nonprofit sector. Wel is het van belang dat u het instrument structureel toepast (opgenomen in het leeftijdsbewust/ouderenbeleid) en dat een verlaging van het salaris wordt toegepast. Alvast bedankt voor het lezen en ik zie graag uw reactie tegemoet! Met vriendelijke groet, Marijn SteijvenCarla Burger schreef op dinsdag 28 april
Ik ben 54 jaar en werk bij een Flexbureau in vaste dienst. Ik ben bereid tot het volgen van cursussen en/of traininingen. Ik heb een zeer brede belangstelling en ben na mijn 50ste een aantal keren van baan veranderd, i.v.m. verhuizingen van bedrijven. Door de crisis moest ik weg bij een opdrachtgever en ben ik weer aan het solliciteren. Ik merk dat als je gemotiveerd bent en niet ingedut je best wel een andere baan kunt vinden. Ik wordt in ieder geval uitgenodigd voor een gesprek bij div. bedrijven. Mijn functie is directiesecretaresse.Cas schreef op maandag 27 april
Wij hebben een klein bedrijf waarvan er 1 een oudere werknemer is. Een en al ellende, hij heeft geen zin meer om te werken, wil geen cursussen volgen en is totaal ongemotiveerd. hij heeft zoiets van "'ontsla mij maar"'. Helaas kunnen wij dat niet opbrengen, veel te duur. En zo hoor ik van collega's dat bijna ieder bedrijf wel zulke werknemers heeft. Geen motivatie in te brengen en gesterkt door het feit dat als je ze wilt ontslaan ze toch wel ontslagvergoeding meekrijgen en daarna de ww ingaan.