HRpraktijk

Home

 
Home  >  Nieuws  >  Beter je best doen met een fikse bonus?
Beter je best doen met een fikse bonus?

Door: Miranda Panse | redactie HRpraktijk | 17 mei 2011

Beter je best doen met een fikse bonus?

De discussie over de bonussen staat de laatste tijd weer volop in de belangstelling. Voorstanders van dit flexibel beloningssysteem gebruiken steeds opnieuw dezelfde argumenten om het systeem in stand te houden. Maar zijn deze argumenten wel op feiten gebaseerd?

Een aantal experts geeft in een artikel in de nieuwste editie van HR Strategie antwoord op de volgende stelling: Met een fikse bonus in het vooruitzicht doen bestuurders beter hun best (prestatieprikkel) en daar profiteert het hele bedrijf van.

 

Rogier Noordenbos van Berenschot Belonen stelt dat “bonussen vooral motiveren om targets te halen, waardoor in de besluitvorming het bedrijfsbelang soms op de tweede plaats komt. Bovendien is het een extrinsieke motivatie, die het werk niet leuker maakt.”

Risico’s nemen

Volgens Kilian Wawoe stimuleert de bonus de bestuurder vooral om risico’s te nemen. Het systeem kent echter geen checks and balances. Wawoe: “Als je een eigen zaak hebt, is winst en verlies voor jou. Bij een vennootschap is de winst voor jou, bij verlies is de rekening voor de aandeelhouder of - bij de banken - voor de belastingbetaler.”

Volgens Martin Meijer, directeur van Axyos, wordt echter de verkeerde discussie gevoerd: er moet gekeken worden naar het totale arbeidsvoorwaardenpakket en niet alleen aan ‘bonusgaming’ gedaan worden. “Ik ben ervan overtuigd dat de bestuurders uiteindelijk vooral intrinsiek gemotiveerd zijn. Daarom moeten bonussen een extra zijn en absoluut niet meer dan 50 procent van het totale jaarinkomen vormen.”

Meer over dit onderwerp


HR Strategie biedt, als enige in Nederland, een platform voor de top in HR-management. Met een magazine, online archief, events en een innovatienetwerk kunt u bij HR Strategie terecht voor essentiële kennis en inspiratie op strategisch vlak. Vergroot uw bijdrage aan het succes van uw organisatie door te leren van vakgenoten. Lees verder

Zoek verder op

 
GERELATEERD NIEUWS
DOWNLOAD RELEVANTE RAPPORTEN

HR nieuws, trends en tips

HR NIEUWS, TRENDS EN TIPS
Registreer gratis voor HRpraktijk Signaal: nieuws, trends en tips per e-mail:

 

 

Volg ons

VOLG ONS

Volg HRpraktijk ook via: