HRpraktijk

Home

PERSONEELSPRAKTIJK
 
Home  >  Kennisbank Personeelspraktijk  >  Artikelen  >  Belastingvoordeel voor expats


Kennisbank Personeelspraktijk

kennisbank personeelspraktijk

 

Actuele rapporten

ACTUELE RAPPORTEN

Download direct actuele rapporten met tips, praktische modellen, voorbeeldcases en handige stappenplannen.

Naar rapporten-centrum  

 

Inhoudsopgave

Belastingvoordeel voor expats

Geschreven door: Lianne Bouman* X Lianne Bouman
1

Hebt u werknemers die vanuit het buitenland bij u zijn komen werken? Of hebt u werknemers die door u naar het buitenland zijn uitgezonden? Als werkgever kunt u aan deze extraterritoriale werknemers extra gemaakte kosten onder bepaalde voorwaarden belastingvrij vergoeden via een speciale kostenvergoedingsregeling: de 30%-regeling.

Toepassing van de 30%-regeling betekent voor de expat een aanmerkelijk belastingvoordeel. In de onderhandelingsfase kunt u hier als werkgever op inspelen en mogelijk een lager brutosalaris overeenkomen. In de loop van 2012 wordt de 30%-regeling aangescherpt.

In dit artikel staan de volgende onderwerpen centraal:

In dit artikel:

Belastingvoordeel voor expats

Als u een werknemer naar Nederland haalt of naar het buitenland zendt, maakt die medewerker meestal kosten, bijvoorbeeld voor een tijdelijk verblijf buiten zijn woonland (eigen land). Met de 30%-regeling mag u 30% van het loon onbelast verstrekken als tegemoetkoming voor deze extraterritoriale kosten. Voorwaarde is dat u hierbij wel de vergoeding zelf ook tot het loon rekent.

De fiscale regeling voor onkostenvergoeding aan extraterritoriale werknemers is vooral ingesteld om het voor Nederlandse werkgevers gemakkelijker te maken werknemers te werven die een specifieke deskundigheid bezitten die in Nederland niet aanwezig of zeer schaars is.

In de praktijk wordt de vergoeding meestal ervaren als een belastingvoordeel voor de expat of als een loonkostensubsidie voor werkgevers die onvoldoende gekwalificeerd personeel op de Nederlandse arbeidsmarkt vinden. De 30%-vergoeding moet volgens de tekst van het Uitvoeringsbesluit Loonbelasting berekend worden over het loon uit tegenwoordige dienstbetrekking. De 30%-regeling is dan ook niet van toepassing op een ontslagvergoeding of pensioen. De 30%-regeling moet in de loonadministratie verwerkt worden.

Inhoud 30%-regeling

Zoals beschreven kunt u de 30%-regeling toepassen voor zowel werknemers die u naar Nederland haalt als werknemers die u vanuit Nederland naar het buitenland uitzendt.

Voorwaarden 30%-regeling

  • Er moet sprake zijn van een echte dienstbetrekking. De regeling is niet van toepassing als het gaat om een fictieve dienstbetrekking tussen werkgever en werknemer.
  • De werknemer moet beschikken over een specifieke deskundigheid die op de Nederlandse arbeidsmarkt ontbreekt of schaars is. U moet dit aan de belastingdienst kunnen aantonen.
  • De 30%-regeling dient door de werkgever en de werknemer samen te worden aangevraagd en overeengekomen.
  • De 30%-regeling dient in een Nederlandse loonadministratie te worden verwerkt.

  Tip

Vestiging en werken in Nederland niet verplicht

De buitenlandse werknemer die aan de voorwaarden voldoet, kunt u zonder nader bewijs maximaal 30% van het loon verstrekken als vrije vergoeding voor de extraterritoriale kosten die hij maakt. Wonen en werken in Nederland is niet verplicht om in aanmerking te komen voor de 30%-regeling.

Aanvraag en looptijd 30%-regeling

De belastingdienst stelt voorwaarden aan de aanvraag en de looptijd van de 30%-regeling. Zo moeten u en de werkgever de aanvraag binnen vier maanden na de tewerkstelling van de expat laten plaatsvinden en geldt er een maximale looptijd van tien jaar. Meer informatie over de aanvraag en de looptijd vindt u in het artikel 30%-regeling: aanvraag en looptijd.

Extraterritoriale kosten

Extraterritoriale kosten zijn de extra kosten die een werknemer maakt in verband met het tijdelijke verblijf buiten het land van herkomst. Het is dus van belang om vast te stellen welke kosten als extraterritoriale kosten aangemerkt worden. Voor het onderscheid tussen extraterritoriale kosten en andere kosten geldt dat de kosten gerekend moeten worden tot de daarvoor meest specifieke kostenpost. Dit geldt bijvoorbeeld voor een verhuiskostenvergoeding. De verhuiskosten maakt de werknemer weliswaar omdat hij tijdelijk in Nederland, dus buiten het land van herkomst, gaat werken, maar voor de onbelaste vergoeding van verhuiskosten kent de wet loonbelasting een specifieke bepaling. Verhuiskosten zijn dus geen extraterritoriale kosten en kunnen dus onbelast vergoed worden naast de 30%-vergoeding.

De meest voorkomende extraterritoriale kosten zijn:

  • Dubbele huisvestingskosten, als de werknemer (of zijn gezin) in het land van herkomst blijft wonen. Denk bijvoorbeeld aan hotelkosten.
  • Normale extra huisvestingskosten die meer bedragen dan 18% van het loon.
  • Kosten die gemaakt worden voor het aanvragen of omzetten van officiële papieren (visa; verblijfsvergunningen en rijbewijzen); kosten van medische keuringen en vaccinaties; reiskosten naar het thuisland voor familiebezoek (home leave).
  • Extra kosten voor levensonderhoud doordat de prijzen in het werkland hoger liggen dan in het land van herkomst, bijvoorbeeld energie prijzen.
  • Kosten voor de kennismakingsreis (eventueel samen met het gezin) om bijvoorbeeld een woning te zoeken.
  • Extra kosten voor bijvoorbeeld het invullen van belastingaangifte, als dit duurder is dan het laten invullen door een vergelijkbare belastingadviseur in het land van herkomst.
  • Extra (niet-zakelijke) gesprekskosten voor telefoneren met het land van herkomst.

Uitgesloten kosten

Omdat de 30%-regeling beoogt een vergoeding te geven voor de extraterritoriale kosten die een ingekomen werknemer maakt, kan naast de onbelaste 30%-vergoeding geen onbelaste vergoeding van de werkelijk gemaakte extraterritoriale kosten verstrekt worden. Kosten of uitgaven die de werknemer ook zou hebben gehad bij dezelfde werkzaamheden in eigen land, zijn geen extraterritoriale kosten. Dit zijn:

  • Uitzendtoelagen, bonussen en vergelijkbare vergoedingen, zoals een foreign service premium en een overseas allowance).
  • Vermogensverliezen.
  • Aan- en verkoopkosten van een woning, bijvoorbeeld reimbursement expenses en brokers fee,
  • Compensatie voor hogere belastingtarieven in het werkland, zoals tax equalization.

Contractuele verlaging overeenkomen

Door toepassing van de 30%-regeling ruilt de ingekomen werknemer 30% van zijn oorspronkelijke loon uit voor een onbelaste vergoeding. Het oorspronkelijk overeengekomen loon wordt verlaagd onder gelijktijdige toekenning van een onbelaste vergoeding van 30%. Deze arbeidsrechtelijke verlaging van het loon moet contractueel overeengekomen zijn tussen werkgever en werknemer. Dit kan door het opnemen van een aanvulling bij de arbeidsovereenkomst.

  Let op

Aanvullende arbeidsovereenkomst

Of de 30%-regeling op de juiste wijze door werkgever en werknemer overeengekomen is en er dus een ondertekende aanvulling (addendum) bij de arbeidsovereenkomst is gevoegd, kan onderdeel zijn van een door de belastingdienst uit te voeren looncontrole.

Pensioenopbouw, ontslagvergoeding, werknemersverzekeringen

De pensioenopbouw kan over 100% voortgezet worden. Hiertoe dient de werkgever een cafetariastelsel in te stellen op basis waarvan het fiscale loon tijdelijk, dat wil zeggen niet structureel, wordt verlaagd en geruild wordt voor een vrije vergoeding en/of verstrekking als bedoeld in de Wet loonbelasting. Het verschil tussen het oorspronkelijk pensioengevend loon en het verlaagde pensioengevend loon, zoals dat na uitruil zou zijn, mag niet meer bedragen dan 30% van het oorspronkelijke pensioengevend loon.

Ontslagvergoeding

De 30%-regeling is niet van toepassing op ontslagvergoedingen. Wel is het zo dat het deel van de ontslagvergoeding dat ziet op in het verleden verrichte arbeid – zoals vakantiegeld, vakantiedagen en opgebouwde bonussen – wél weer valt onder de 30%-regeling. Voor partijen is het dus óók in het kader van de 30%-regeling zaak de ontslagvergoeding goed uit te splitsen en de verschillende posten te benoemen.

Werknemersverzekeringen

De premies werknemersverzekeringen vallen onder de 30%-regeling. Als de werknemer in Nederland verzekerd is voor de werknemersverzekeringen, hoeft de werkgever over het bedrag van de 30% vrije vergoeding geen premies werknemersverzekeringen in te houden of af te dragen.

  Voorbeeld  

James komt uit de Verenigde Staten en is als ingenieur een dienstverband aangegaan met een Nederlands bedrijf. Zijn salaris, exclusief de vergoeding, bedraagt € 60.000,–. De vrije vergoeding die zijn werkgever mag uitkeren voor de extraterritoriale kosten die hij maakt, bedraagt: 30/70 × € 60.000,– = € 25.714,28.

Onbelaste kostenvergoedingen

U mag onder meer de volgende kosten onbelast vergoeden aan een extraterritoriale werknemer:

  • verhuiskosten en de kosten voor tijdelijke opslag;
  • kosten voor een kennismakingsbezoek door de werknemer aan het bedrijf in het werkland;
  • kosten voor het aanvragen of omzetten van een tewerkstellingsvergunning;
  • kosten voor woon-werkverkeer;
  • kosten voor een telefoon- en internetabonnement;
  • kosten voor maaltijden met een zakelijk karakter;
  • kosten voor schoolgaande kinderen.

Kosten schoolgaande kinderen

U mag buiten de 30%-regeling om de kosten voor de schoolgaande kinderen van de extraterritoriale werknemer belastingvrij vergoeden. Voorwaarde is dat het kosten zijn voor een internationale school of voor een internationale afdeling van een gewone school.

Wie is werkgever bij uitzending naar concernonderdeel?

De werkgever is diegene die inhoudingsplichtige is voor de loonbelasting. Een werknemer die binnen concernverband is uitgezonden zal vaak alleen een arbeidsovereenkomst met zijn werkgever in het thuisland hebben. Het Nederlandse concernonderdeel is dan niet de werkgever en zal in beginsel niet als inhoudingsplichtige beschouwd kunnen worden. Om te voorkomen dat de buitenlandse werkgever zich als inhoudingsplichtige moet registreren, heeft de staatssecretaris van financiën goedgekeurd dat het Nederlandse concernonderdeel als inhoudingsplichtige aangemerkt kan worden indien:

  • de werknemer binnen concernverband is uitgezonden;
  • over een detacheringsverklaring beschikt en dus niet in Nederland sociaal verzekerd is en
  • het Nederlandse concernonderdeel alle verplichtingen die samenhangen met het zijn van inhoudingsplichtige in de zin van de wet loonbelasting volledig en zonder voorbehoud nakomt.

Als de ingekomen werknemer wel in Nederland sociaal verzekerd is, dan geldt de goedkeuring niet en blijft de buitenlandse werkgever verantwoordelijk voor de loonopgave voor de werknemersverzekeringen. Het buitenlandse concernonderdeel moet zich dan in Nederland als inhoudingsplichtige registreren.

Te verwachten wijzigingen 30%-regeling

De aangekondigde wijzigingen die in het najaar 2012 zullen ingaan ten aanzien van de huidige regeling, zien met name op de voorwaarden waaraan de werknemer moet voldoen om in aanmerking te komen voor de 30%-regeling. Deze worden hierna kort weergegeven.

Specifiekedeskundigheidscriterium

In de huidige regeling dient de ingekomen werknemer te beschikken over specifieke deskundigheid die schaars is op de Nederlandse arbeidsmarkt. Werkervaring en opleiding spelen hierbij een grote rol. In de voorgestelde wijzigingen zal het specifiekedeskundigheidscriterium worden vervangen door een salarisnorm, die zal aansluiten bij het salariscriterium van de kennismigrantenregeling voor werknemers ouder dan 30 jaar (€ 50.619 voor 2012). In de praktijk betekent dit dat werknemers jonger dan 30 jaar, die wel voldoen aan het verlaagde salariscriterium (€ 37.121 voor 2012) voor de kennismigrantenregeling, niet meer in aanmerking komen voor de nieuwe 30%-regeling, dit in tegenstelling tot de huidige regeling.

Ter beoordeling of een buitenlandse werknemer in aanmerking komt voor de huidige 30%-regeling, dient het overeengekomen loon, inclusief de 30%-vergoeding, minimaal bovengenoemde salarisnormen te bedragen. Onder de voorgestelde wijzigingen dient het overeengekomen loon, exclusief de 30%-regeling, minimaal € 50.619 (respectievelijk € 26.605 voor promovendi) te bedragen. Feitelijk betekent dit dat de inkomensgrens op minimaal € 72.000 zal komen te liggen om in aanmerking te komen voor de nieuwe regeling.

Verlenging van de kortingsregeling

De 30%-regeling wordt in principe verleend voor een periode van 10 jaar. In beginsel worden eerdere perioden van verblijf of tewerkstelling in Nederland, die minder dan 10 jaar geleden geëindigd zijn, gekort op de looptijd van de 30%-regeling. Onder de voorgenomen wijzigingen wordt deze periode van 10 jaar verlengd tot 25 jaar.

Deze wijziging zal met name een impact hebben op Nederlanders die terugkeren. Onder de huidige regeling kunnen deze terugkerende werknemers, indien zij ook aan de overige voorwaarden voldoen, voor de 30%-regeling kwalificeren indien zij meer dan 10 jaar in het buitenland hebben gewoond. Onder de nieuwe regeling dienen zij langer dan 25 jaar buiten Nederland te hebben gewoond/gewerkt.

Grensarbeiders

Ter bescherming van de positie van Nederlandse werknemers komen grensarbeiders, die woonachtig zijn binnen een straal van 150 kilometer van de Nederlandse grens, niet langer in aanmerking voor de 30%-regeling. Door invoering van het 150 kilometercriterium is te verwachten dat het aantal naar Nederland uitgezonden grensarbeiders die in aanmerking kunnen komen voor de nieuwe 30%-regeling aanzienlijk zal afnemen. Niet alleen grensarbeiders uit België en Duitsland zullen door invoering van het 150 kilometercriterium worden getroffen, maar mogelijk ook werknemers uit het Verenigd Koninkrijk, Denemarken, Luxemburg en Frankrijk, voor zover zij binnen een straal van 150 kilometer van de Nederlandse grens wonen.

Het begrip grensarbeider krijgt met de invoering van deze (beperkende) maatregel een ruimere werking. Normaliter wordt onder de grensarbeider een in België of Duitsland wonende werknemer verstaan die in Nederland zijn werkzaamheden gaat uitoefenen. Naast het genoemde argument van bescherming van de Nederlandse arbeidsmarkt kan bij deze categorie van werknemers afgevraagd worden of ze met additionele kosten geconfronteerd worden in verband met de tewerkstelling in Nederland. De voorgestelde wijzigingen zien echter ook op werknemers die in een straal van 150 kilometer van de Nederlandse grens wonen, maar hun domicilie naar Nederland verplaatsen. Deze mensen verkeren in dezelfde omstandigheden als werknemers die buiten de 150 kilometerzone wonen en naar Nederland verhuizen, maar wel in aanmerking komen voor de nieuwe regeling.

Promovendi

De voorgestelde wijzigingen voorzien in een verruiming van de bestaande regeling voor promovendi aan Nederlandse universiteiten. In de regel komen deze werknemers op dit moment niet in aanmerking voor de 30%-regeling. Een verlaagd salariscriterium van € 26.605 (2012) zal worden ingevoerd om in aanmerking te komen voor de 30%-regeling. Ook hier geldt dat de toetsing plaats zal vinden aan het overeengekomen salaris, exclusief de 30% belastingvrije vergoeding.

Overgangsmaatregel

Voor werknemers die op 1 januari 2012 al gebruikmaken van de 30%-regeling, zal het volgende gelden. Na 60 maanden looptijd dient een toets plaats te vinden of de werknemer nog voldoet aan de eisen van de 30%-regeling. Uit het Belastingplan 2012 blijkt dat voor werknemers die voor 1 januari 2012 al 60 maanden van de regeling gebruikmaakten, de regeling onverkort van toepassing zal blijven voor de resterende looptijd. Echter, werknemers die na 1 januari 2012 geconfronteerd worden met de tussentijdse toets, dit zijn in het algemeen werknemers die de regeling hebben gekregen vanaf 1 januari 2007, zullen moeten voldoen aan de gewijzigde regels, zoals hiervoor omschreven.

Grensarbeiders die nu de 30%-regeling hebben, waarbij de tussentijdse toets dient plaats te vinden na 1 januari 2012, kunnen de 30%-regeling verliezen indien ze bij aanvang van de 30%-regeling binnen de 150 kilometerzone woonden. Hetzelfde lot kan een werknemer treffen die in het verleden voldeed aan de toen geldende specifieke deskundigheidscriteria, echter de per 1 januari 2012 ingaande salarisnormen niet overschrijdt.

Voorgaande voorgestelde wijzigingen kunnen een grote impact hebben op het Nederlandse bedrijfsleven omdat de criteria voor toekenning van de regeling aanmerkelijk worden aangescherpt door de introductie van een salarisnorm, de verlenging van de kortingsregeling van 10 jaar naar 25 jaar, alsmede de beperking voor grensarbeiders om nog in aanmerking te komen voor de regeling.

 

Belastingvoordeel voor expats

Vraag en antwoord

Wanneer is er sprake van aanwerving uit het buitenland?

Met aanwerving uit het buitenland wordt bedoeld dat de werknemer niet al in Nederland woont of werkt op het moment dat hij solliciteert en/of aangenomen wordt. Of de werknemer uit het buitenland is aangeworven, moet beoordeeld worden op het moment waarop de arbeidsovereenkomst wordt gesloten. Als de werknemer op dat moment, op basis van feiten en omstandigheden, fiscaal geen inwoner is van Nederland, is sprake van aanwerving uit het buitenland.

Belastingvoordeel voor expats

Model (aanvullende) arbeidsovereenkomst 30%-regeling

Laad het model in MS-Word

De ondergetekenden:

[bedrijfsnaam]
gevestigd te [vestigingsplaats]

verder te noemen 'de werkgever'

en

[naam + voorletters werknemer]
wonende te [woonplaats]
[straat + huisnummer]
BSN [nummer]

verder te noemen 'de werknemer'

komen het volgende overeen:

A. Indien, en voor zover de werknemer op grond van artikel 9 van het Uitvoeringsbesluit loonbelasting 1965 een vrije vergoeding van extraterritoriale kosten kan ontvangen, wordt het met de werknemer overeengekomen loon uit tegenwoordige dienstbetrekking op zodanige wijze arbeidsrechtelijk verminderd dat 100/70 van het aldus nader overeengekomen loon uit tegenwoordige dienstbetrekking gelijk is aan het oorspronkelijk overeengekomen loon uit tegenwoordige dienstbetrekking.

B. Indien, en voor zover onderdeel A toepassing vindt, ontvangt de werknemer van de werkgever een vergoeding van extraterritoriale kosten, gelijk aan 30/70 van het aldus nader overeengekomen loon uit tegenwoordige dienstbetrekking.

C. De werknemer is zich bewust van het feit dat een aanpassing van de overeengekomen beloning conform onderdeel A, gelet op de ter zake geldende regelingen gevolgen kan hebben voor alle aan het loon gerelateerde beloningen en uitkeringen zoals het pensioen en sociale-verzekeringsuitkeringen.

D. In afwijking van sub C, wordt indien en voor zover dit in overeenstemming is met de pensioentoezegging en fiscale regelgeving, onder het pensioengevend loon dan wel pensioengrondslag verstaan het oorspronkelijk overeengekomen loon uit tegenwoordige dienstbetrekking als genoemd in sub A.

Aldus overeengekomen, opgemaakt in tweevoud en getekend te [plaats] op [datum]

[naam functionaris werkgever] [naam + voorletters werknemer]
   
[handtekening werkgever]  [handtekening werknemer]

04KP=0576